HELYES LAKKOZÁS
Az, hogy egy lakkozás mennyire tartós, attól is függ, hogy milyen minőségű lakkal van dolgunk, de a tartósságnak korántsem ez a lényege. Fontos, hogy mielőtt nekikezdünk a lakkozásnak, nézzük meg, hogy milyen állapotban vannak a körmeink, ugyanis a töredezett vagy éppen szétváló körmök garantáltan rosszul viselik a lakkozást, fél nap után lepattan róluk az anyag. Az is fontos, hogy a lakkozás előtt zsírtalanítsuk a körmöket, ez annyit tesz, hogy érdemes előtte kezet mosni, ugyanis minél tisztább és zsírmentesebb a köröm annál jobban fog tapadni rajta a festék.
Miután előkészítettük a körmöket, jöhet az első réteg, ami az alapozó lakk, ez ugyan nem kötelező, de meghosszabbítja a lakkozás tartósságát, ráadásul az erőteljes színek használatakor elkerülhetjük, hogy megfogja a körmünket. Ez különösen akkor jó, ha az idén divatos fekete vagy kék lakkok közül választunk. Ha mégis megfogta a körmöt a lakk, akkor citrommal kell bedörzsölni, ami ugyan nem képes csodára, de sokat segíthet a helyzeten. Valamint lehet kapni a drogériákban körömfehérítő tablettát, amit vízben kell feloldani, majd nagyjából negyed órán keresztül kell áztatni a fehérítős vízben a körmünket, és ha ez még mindig nem elég, akkor jöhet a körömkefe és a véget nem érő sikálás.
A második lépés, amikor a körmökre felkerül a hagyományos körömlakk. Az élénk színeknél különösen fontos, hogy pontosan dolgozzunk, ugyanis minél feltűnőbb a szín annál láthatóbbak lesznek az apróbb hibák. A helyes technika következő: az első lépés, hogy az ecset egyik oldaláról eltávolítjuk a felesleges festéket, ha túl sok marad rajta, akkor megfolyik a festék, ha viszont nagyon leszedjük, akkor csak foltokban lehet felvinni a festéket. Bár elsőre talán apróságnak tűnhet, nagy szerepet játszik abban, hogy mennyi festéket viszünk fel. Az első csík mindig középre kerüljön a másik kettő pedig értelemszerűen a két oldalra, ha esetleg kiszaladtunk a vonalból, akkor a körmünkkel leszedhetjük a felesleges festéket. Ezek után érdemes várni néhány percet majd jöhet, a második réteg. Ezt ugyanazzal a technikával kell felvinni, mint az első adag festéket. Ha a lakk túl vastagon kerül fel a körömre, akkor egyrészt nagyon nehezen szárad, másrészt nagy rá az esély, hogy egy rétegben, viszonylag hamar fog távozni a körmünkről.
Miután végeztünk az első három réteggel, egy speciálisan erre kifejlesztett acetonos tollal orvosolhatjuk a kisebb hibákat, nem kell aggódni, még egy szakember is kimegy néha vonalból. Az utolsó fázis, hogy felkerül az úgynevezett fedőlakk, amelyből olyat érdemes venni, ami nemcsak fedő, de gyorsszárító is egyben, ugyanis ezek a lakkok nemcsak megnövelik a lakkozott köröm élettartamát, de a szárítást is meggyorsíthatják. Azonban ezektől teljesen felesleges csodát várni, hiába kerül fel a gyorsszárító réteg, a lakkozott köröm még nem lesz érintés biztos, a teljes száradásig legalább fél órát kell várni, és addig jó lesz minden munkát elkerülni. A helyes technika ugyan macerásnak tűnhet, de megéri pontosan végigcsinálni, ugyanis így egy jobb minőségű körömlakk akár 4-5 napon keresztül is fent maradhat, ráadásul a fedőlakknak köszönhetően a fénye is sokkal tovább megmarad. Persze a mosogatás és a takarítás még ezek ellenére is igazi lakkgyilkos.
:)
A kezünk sokat elárul rólunk. Az ápolt kéz része egyben az ápolt köröm is. A nők kb. egyharmada lakkozza rendszeresen a körmét, mivel azon a véleményen van, hogy ez „kell”, ugyanis hozzátartozik az ápolt és esztétikus megjelenéshez. A körömlakkozás első és legfontosabb lépése a körmök előkészítése a lakkozásra..
A lakkozás első lépése a manikűr, azaz a körmök és a köröm környéki bőr előkészítése a lakkozásra. Ennek hiányában a lakkozás nem fogja (tudja) beváltani a hozzáfűzött reményeket sem optikailag, sem pedig a tartósságot illetően. Nem kell persze túlzásba vinni, de a növekedési ütemnek és igénybevételnek megfelelő rendszeres manikűrt feltétlenül végezzük el. A manikűr egyik legfontosabb része a körömreszelés.
Körömreszelés
- Körmeinket lehetőleg ne vágjuk, hanem reszeljük. A körömvágó ollók és csipeszek ugyanis szószerint nyomás alá helyezik és ezzel károsítják a körmöket, a reszelés kíméletesebb.
- Használjuk a körmünknek leginkább megfelelő reszelőt! A választék nagy, vásárolhatunk hagyományos fém, gyémántporos, üveg, kerámia, homokpapír, sőt akár csiszoló tömb stb. változatokat is. A reszelő lehet továbbá mintás vagy egyszínű, íves (banán alakú), szögletes és rombusz alakú, sőt egyszerre több funkcióval (pl. polírozás, kiegyenlítés) rendelkező kombinált reszelő is. Válasszuk ki a körmünk minőségének és alakjának (valamint pénztárcánknak) leginkább megfelelőt. Az illatszerboltok kínálata nem túl széles, speciális változatokat szaküzletekben keressünk.
- Mindig csak egy irányba reszeljük a körmöket, a köröm bal és jobb szélétől a közepe felé.
- Ne reszeljünk körmöt közvetlenül fürdés (mosogatás, stb.) után. A felpuhult köröm a reszelés által könnyebben töredezik.
- A köröm formájára és hosszára vonatkozó trendek változnak, lehet követni, de ragaszkodhatunk saját bevált formánkhoz és a mindennapokban kényelmes körömhosszúsághoz is.
Körömlakkozás
- A csíkmentes festés érdekében az ecset legyen lehetőleg lapos és a lakk szép folyékony.
- Lakkozás közben mindig hagyjunk egy kevés távolságot a lakk és a körömágy, körömbőr között (különösen abban az esetben, ha vágjuk a körömbőrt).
- Az első ecsetvonást a köröm közepén tegyük, a körömágy irányából a köröm vége felé húzva az ecsetet. Ezt követően az egyik, majd a másik oldalt lakkozzuk.
- Annak érdekében, hogy a „festő kezünk” minél nyugodtabb legyen lakkozás közben, lehetőleg támasszuk le könyökünket.
- Ha a festék mégis elfolyik, hagyjuk megszáradni, és csak azután távolítsuk el, különben csak elkenjük. Ehhez használhatunk speciális stiftet, vagy körömlakklemosóba mártott fülpiszkálót.
- Sötét színek rövidítik a körmöt optikailag, míg világos színű lakkok hosszabbítják. Széles körmök keskenyebbnek hatnak, ha lakkozás során a körmök két szélén 2-3 mm-t nem kenünk be a lakkal.
- A kedvelt francia manikűr egy természetes hatású verziója, ha a körmöket bézs vagy rózsaszínű lakkal egy rétegben lelakkozzuk, majd a köröm végét keresztben ismét átlakkozzuk. Ez a technika vékonyítja is egyben az ujjakat.
Körömlakklemosás
- Használjunk körmeinket kímélő körömlakklemosót. Ez nem szárítja a körmöt, nem tartalmaz acetont, viszont ápoló anyagokat (pl. mandulaolaj) igen, amelyekkel kényeztethetjük körmeinket és a körömbőrt.
- Körömlakklemosó helyes használata: a vattára tegyünk a körömlakklemosóból, majd nyomjuk a vattát a lakkozott körömre. 5 másodperc múlva húzzuk le a vattát a körömágytól a köröm csúcsa (vége) felé haladva, nem fordítva. Ne dörzsöljük a körmöt a vattával, ez az érzékeny körmöket csak feleslegesen károsítja.
Körömlakk
- Érdemes kipróbálni, hogy melyik típus és márka válik be számunkra a legjobban. Ha szeretnénk meggyorsítani a munkát, válasszunk gyorsan száradó, és/vagy egy rétegben felvihető változatokat, ha ritkábban kívánjuk elvégezni a lakkozást, figyeljünk a tartóssági szempontra.
- Vásároljunk be néhány kedvenc színt, amely a ruhatárunkhoz, hangulatunkhoz, stb. illik. A szín kiválasztása természetesen ízlés dolga, van aki mindig ugyanazon színhez ragaszkodik, míg mások hangulatuknak és ruházatuknak megfelelően váltogatják a szineket. A színeket illetően vannak továbbá épp aktuális trendek is, amelyek követése természetesen szubjektív.
- Szintén eldönthetjük, hogy matt vagy gyöngyházas változatokat részesítünk előnyben. Választhatunk továbbá különböző körömfestési designok, és ehhez szükséges körömékszerek, matricák, stb. között. Alkalmazásuk otthon rutint igényel!
- A lakkokat használat előtt rázzuk fel, és használat után gondosan zárjuk/csavarjuk be. Kiszáradás, sűrűsödés ellen (állítólag!) bevált tipp a lakkok hűtőszekrényben történő tárolása.
Hasznos eszközök lakkozásnál
- Pasztell lakk: ideális, ha gyors eredményt szeretnénk elárni. Gyorsan szárad, könnyen felvihető, enyhe gyöngyház hatású.
- Ápoló színes (vagy pasztell) körömlakk: az ásványi anyagokkal dúsított lakkok ápolják és színezik is egyben a körmöt.
- Fehérítő lakk: körmök elszíneződése leginkább alaplakk használatával kerülhető el. Ha már elszíneződött a köröm, speciális fehérítő lakkal segíthetünk rajta. A körmök felszínét először radírozzuk le, majd kenjük be a whitener lakkal.
- Körömfehérítő ceruza: a körömvégek hangsúlyosabbá és látványosabbá tételére használható (pl. pasztell/francia lakkozásnál).
- Alap- és fedőlakk: akár egyben, akár külön-külön megvásárolható. Az alaplakk kiegyenlíti a köröm felszínét és egyben megakadályozza a lakk okozta elszíneződést, míg a fedőlakk fényessé és elsősorban tartóssá teszi a lakkot.
- Javító stift: speciális stift, amellyel az apró festési hibák korrigálhatók.