Körmös babonák!!!!!!!!!!!
A magyar népi hitvilágban a köröm mindig egyfajta mágikus tárgyként szerepelt. Sok helyen még ma is vannak szokások és babonák, melyeket - különösen a lányok és asszonyok - életben tartanak.
A sikeres szerelmi és családi élet, a gazdálkodás és egyéb célok biztosításának eszköze volt. Különféle módokon használták: elégették, bizonyos helyekre rakták, vagy bevarrták valahová. Mágikus szerepének alapja az az elképzelés, miszerint levágása után a köröm a tulajdonosával egyfajta mágikus egységet alkot.
Ha egy lány egy legény körmét a maga ruhájába varrta, a legény ezután biztosan utána járt. Az elhagyott lány körömdarabkáját égette el, hogy a hűtlen legény visszatérjen.
Ha a menyasszony középső ujjának levágott körmét az oltár előtt a vőlegény zsebébe dugta, biztosította uralmát a férfi felett.
Ha a tehén véres tejet adott, Göcsejben néhány cseppet a körömre fejtek.
A gazda vetés után mutatóujjának körmét „itt vagyok” kiáltással a tábla közepébe dobta a madarak ellen.
A méhész a kas szabadba vitelekor levágott körmeit mindig alá tette, hogy méhei körmösek, vagyis lopósak legyenek.
A nagyari pásztor körömmel füstölte körül a jószágot, hogy ne széledjen el.
A Fekete-Körös völgyiek a halott körmét levágták, hogy ne vigye magával a szerencsét.
A körömlevágáshoz néhány általánosan elterjedt tilalom és előírás fűződött. Általános volt a hit, hogy a szopós gyerek körmét nem szabad levágni, hanem rágni kell, hogy ne legyen belőle tolvaj. A felnőttek pénteken vágták körmüket, hogy a foguk ne fájjon.
A köröm fiziológiai adottságai révén előjelként is szerepelt. A rajta levő fehér foltokból szerencsét, ajándékot, levelet jövendöltek. Abaúji hiedelem szerint nem lesz az asszonynak gyermeke, ha körme lágy vagy nagyon halovány. Általános hit szerint a hetedik gyerek a körméből látta meg az elásott kincset.
A köröm betegségei közül elsősorban a kiszálkásodást (a hit szerint elmúlt ha a vizelő férfi után köptek) és a „körömmérget” tartották számon (az utóbbi gyűlés a köröm alatt; eleven békát húztak rá). (ezoterikus.hu)
|